Näyttelykalenterit 2018

Kalenteriin on listattu näyttelyt, joihin kiharakarvaisella noutajalla on osallistumisoikeus.
Tiedot on kerätty mm. Koiramme-lehdestä sekä Kennelliiton sivulta.
Ilmoittautumiskaavakkeen näyttelyyn voit ladata Kennelliiton lomakesivulta.


Merkkien selitykset:
KV = kansainvälinen näyttely
KR = kaikkien rotujen näyttely
NORD = NORD-näyttely
RN = ryhmänäyttely
ER = erikoisnäyttely
EPN = epävirallinen pentunäyttely
 

 

Näyttelykalenteri, päivitetty 19.8.2018
Korjaukset: nayttelykalenteri(at)kiharakerho.net

Päivämäärä  Näyttely Tyyppi Kiharatuomari Viim. ilm. päivä
Tammikuu
13.-14.1KajaaniKVMarja Talvitie20.11/11.12/15.12
14.1HelsinkiEPNMatti Luoso12.12/18.12
20.-21.1TurkuKVRony Doedijins, NL21.11/21.12
27.1RaaheRNSaija Juutilainen2.1/5.1
Helmikuu
17.2LahtiEPNPaula Heikkinen-Lehkonen28.1/31.1
Maaliskuu
3.3Kouvola RNPaavo Mattila5.2/9.2
4.3-5.3Vilna, LTU (LTUW-17)KVClodagh Fallon, IE26.11/7.1/30.1
8.-11.3(Crufts),Birmingham, GBKVMrs P D A Williams 
17.3JoensuuRNMaija Lehtonen14.2/23.2
18.3JyväskyläRNPirjo Aaltonen26.2
24.3JyväskyläEPNAnnaliisa Heikkinen26.2
25.3JyväskyläEPNJuha Palosaari26.2
24.-25.3LahtiKVAugustin Ionescu, RO28,1/20.2/23.2
30.-31.3LappeenrantaKRDennis Kuzelj, BG4.3
Huhtikuu
1.-2.4LappeenrantaKVAnatoli Zhuk, BY4.3
7.4SavonlinnaRNPaavo Mattila12.3
7.4KotkaEPNMaija Lehtonen15.3
8.4KotkaEPNPerttu Ståhlberg15.3
8.4KajaaniRNHarri Lehkonen12.3/16.3
14.-15.4VaasaKVSatu Ylä-Mononen12.2/12.3/19.3
14.4PertunmaaRNMaija Lehtonen20.3
21.4HelsinkiEPNMarkku Mähönen21.3
22.4HelsinkiEPNMerja Ylhäinen21.3
28.4SaloRNPirjo Aaltonen7.3/4.4
29.4RuovesiRNMarkku Kipinä14.3
29.4KouvolaRNMaija Mäkinen25.3
Toukokuu
1.5LahtiRNTiina Taulos4.4
5.5KajaaniRNViveca Lahokoski11.4/15.4
5.5TampereNORDTiina Illukka28.2/3.4/9.4
6.5 TampereKVMaija Lehtonen28.2/3.4/9.4
6.5HaapavesiRNHannele Jokisilta5.4/19.4
6.5PolvijärviRNHilkka salohalla9.4
10.5AkaaRNMarjo Jaakkola4.4/8.4
10.5VantaaE (SPKL)Harry Tast13.4
12.5LoviisaRNMaija Mäkinen10.4/17.4
12.5MikkeliRNJaana Hartus17.4
12.5JärvenpääKRTiina Taulos16.3/13.4/19.4
12.-13.5OuluNORDRiitta Niemelä15.3/15.4/22.4
13.5TuusulaRNTarja Löfman23.4/27.4
19.5KurikkaRNJouko Leiviskä19.2/16.4/24.4
19.5RovaniemiRNMarja Talvitie25.4
19.-20HaminaNORDHannele Jokisilta24.4
19.-20.5HelsinkiKVInga Siil, EE21.3/25.4/30.4
20.5LemlandRNRiitta Niemelä25.4
20.5MaalahtiRNMarkku Kipinä25.4/2.5
26.5JoensuuKVPaul Scanlon, IE28.4
27.5JoensuuKRZeferino Silva, PT28.4
26.-27.5RaumaKRJames Byrnes, IE26.3/26.4/2.5
26.5KeuruuRNTarja Löfman15.4/30.5/10.5
26.5RovaniemiRNLigita Zake, LT23.4/30.4
26.5VaasaRNSanna Kavén28.4/7.5
27.5HelsinkiEPNEeva Resko27.4/29.4
Kesäkuu
2.6ÄänekoskiRN  
3.6Tallinna (EEW-18)KVEugeny Kuplyauskas, RU15.2/26.4
3.6.Mänttä VilppulaKRLeila Kärkäs27.4/4.5
9.-10.6Riika (LVW-18)KVInese Pablaka, LV5.4/3.5/9.5
9.-10.6AlavusKRHeli Siikonen20.4/9.5/14.5
9.-10.6 TammelaKRBörge Espeland, NO11.5/16.5
16.6ReisjärviRNReia Leikola-Walden17.5/30.5
16.6TurkuRNTiina Illukka21.5
16.-17.6RovaniemiNORDJukka Kuusisto24.4/14.5/18.5
16.-17.6KotkaNORDDimitrious Antonopoulos, SE15.5/22.5
16.-17.6SaloKRJetta Tschokkinen16.4/16.5
Heinäkuu
1.7RaaseporiKRMatti Tuominen30.4/28.6/4.6
7.-8.7OuluKVPaula Heikkinen-Lehkonen15.5/11.6
7.-8.7JuvaKRMarja Kosonen31.5/12.6
7.7SauvoRNArja Koskelo4.5/7.6
14.7KuusamoRNMarkku Kipinä18.6
14.-15.7LaukaaKRGoran Gladic, RS8.6/17.6
14.-15.7MäntsäläKRLiz-Beth Liljeqvist, SE13.5/14.6/19.6
21.7ÄhtäriER (kiharat)Kalvo Kriisk, EE18.6
21.7.SeinäjokiRNSatu Ylä-Mononen21.6
21.-22.7HelsinkiKRKirsi Nieminen31.5/21.6/28.6
21.-22.7Kemi KVRiitta Niemelä18.6
21.-22.7KokkolaKVJaana Hartus15.5/14.6/21.6
28.7PorvooRNDina Korna, EE25.6/2.7
28.-29.7MikkeliKVLena Danker-Höglund18.6/2.7/9.7
28.-29.7PoriKVJose M Doval Sanchez, ES24.5/21.6/28.6
Elokuu
3.8KuopioKRClaudio De Giuliani, IT4.6/2.7/9.7
4.8KuopioNORDSvante Frisk, SE4.6/2.7/9.7
4.8HarjavaltaRNMaija Mäkinen30.6/7.7
4.8IsokyröRNHannele Jokisilta4.7/20.7
4.8KinnulaRNMarjo Jaakkola5.7
4.8MikkeliRNPaula Rekiranta9.7
4.8RovanimiRNReia Leikola-Walden9.7
5.8KuopioKVRui Oliveira, PT4.6/2.7/9.7
5.8RaaheRNNikola Smolic, HR9.7
6.-12.8Amsterdam, NL (WW-18)KVJos De Cuiper, BE3.5/31.5/28.6/11.7
11.-12.8RaisioKRAnna Bogulcka, PL15.6/13.7/17.7
11.8KeminmaaRNHannele Jokisilta15.7
11.8VesilahtiRNMarja Kosonen18.7
11.8KuhmoRNTuula Pratt22.7
18.-19.8(BALTW-18), TallinnaKV  
18.8KouvolaKRJaana Hartus16.7/22.7
19.8HeinolaKRPaavo Mattila16.7/22.7
25. 8-26.8RiihimäkiNORDMaija Mäkinen9.7/23.7/30.7
Syyskuu
1.9 -2.9HelsinkiKRLena Danker-Höglund18.7/1.8/5.8
1.9KihniöRNJaana Hartus16.7/31.7/6.8
2.9ÄhtäriRNTiina Illukka31.7/12.8
9.9ParainenRNRefed Hadzic, BA13.7/13.8
8.-9.9PorvooKRLeila Kärkäs16.7/1.8/6.8
23.9HyvinkääRNHelin Tenson28.8.
29.9Hämeenlinna (Tuulos)ER (SNJ)Lena Hägglund, SE3.9
29.9 -30.9EckeröKVJean Jacques Dupas, FR4.9
Lokakuu
6.10 HämeenlinnaRNHelina Simberg, EE3.9/10.9
11.-14.10Kielce, PL (EUW-18)KVEugene Yerusalimsky, RU30.6/31.7/31.8
27.-28.10SeinäjokiKVMaritha Östlund-Holmsten, SE27.8/25.9/30.9
Marraskuu
3.11Herning, DK (DKW-18)KVAnne Livø Buvik, NO1.10/8.10
4.11Herning, DK (DKW-18)KVAdrás Korozs, HU1.10/8.10
10.11JyväskyläNORDAshley Reid, AU15.10/10.11
11.11JyväskyläKVTuula Savolainen1.10/10-11
16.11Lilleström, NO (PMV-18)KVAnn-Christin Johansson, SE15.10/29.10
17.11Lilleström, NO (NOW-18)KVTiina Taulos15.10/29.10
Joulukuu
6.12TampereRN  
8.-9.12Tukholma SEW-18NORDMikael Tranholm, DK30.10/6.11
15.12Helsinki HeW-18NORDMarjo Jaakkola2.10/5.11/19.11
15.12HelsinkiEPNReia Leikola-Walden2.10/5.11/19.11
16.12Helsinki W-18KVSaija Juutilainen2.10/5.11/19.11
16.12HelsinkiEPNMerja Ylhäinen2.10/5.11/19.11

 

Muiden Pohjoismaiden ja Baltian maiden näyttelykalenterit:
 

Ruotsin Kennelliitto

Svenska Spaniel och Retrieverklubben

Norjan Kennelliitto

Norsk Retrieverklubb

Tanskan Kennelliitto

Dansk Retrierverklub

Eestin Kennelliitto

Latvian Kennelliitto

Liettuan Kennelliitto