Näyttelykalenterit 2019

Kalenteriin on listattu näyttelyt, joihin kiharakarvaisella noutajalla on osallistumisoikeus.
Tiedot on kerätty mm. Koiramme-lehdestä sekä Kennelliiton sivulta.
Ilmoittautumiskaavakkeen näyttelyyn voit ladata Kennelliiton lomakesivulta.


Merkkien selitykset:
KV = kansainvälinen näyttely
KR = kaikkien rotujen näyttely
NORD = NORD-näyttely
RN = ryhmänäyttely
ER = erikoisnäyttely
EPN = epävirallinen pentunäyttely
 

 

Näyttelykalenteri, päivitetty 3.6.2019
Korjaukset: nayttelykalenteri(at)kiharakerho.net

Päivämäärä  Näyttely Tyyppi Kiharatuomari Viim. ilm. päivä
Tammikuu
12.-13.1KajaaniKVKati Heiskanen20.11/12.12/17.12
19.-20.1TurkuKVAxel Komrowski, DE9.11/12.12/14.12
20.1IlomantsiRNMarkku Kipinä27.12/1.1
Helmikuu
3.2HelsinkiEPNMatti Luoso3.1/10.1
24.2NurmesRNIrina Poletaeva23.1
Maaliskuu
2.3JoensuuKVZorica Blomqvist, SE31.1/7.2
2.3KouvolaRNRiitta Liisa Lehtonen11.2
3.3.JoensuuNORDMarjatta Pylvänäinen-Suorsa31.1/7.2
7.-10.3Birmingham, UK (Crufts)KVElaine Robinson, GB7.1/21.1
8.-10.3LTW-19, Vilna LTKVIgoris Zizevskis, LT8.2
17.3KorpilahtiRNHeli Siikonen25.2
23.-24.3TurkuKVEva Liljekvist Borg, SE1.2/21.2/28.2
23.3Jyväskylä

EPN

Jaana Hartus28.2
24.3JyväskyläEPNVirpi Montonen28.2
30.-31.3LahtiKVJari Partanen, NO31.1/28.2/3.3
Huhtikuu
6.4MäntyharjuRNMaija Lehtonen3.3/13.3
13.4HelsinkiEPNLotta Vuorinen28.3
13.-14.4VaasaKVAnn Carlström, SE11.2/11.3/18.3
14.4HelsinkiEPNEeva Anttinen28.3
14.4KiteeRNJessie Borregaard Madsen, DK10.3/17.3
19.-21.4SEW-19, Sundsvall SEKVLena Hägglund, SE5.3/12.3
20.-21.4ImatraNORDMarko Ljudic, HR18.3/25.3
20.4TervolaRNPaula Rekiranta27.3
27.4HämeenlinnaEPNAnett Finnig10.3/1.4
27.4KiuruvesiEPNLigita Zake, LV31.3
27.4LaitilaRNKirsi Louhi29.3
28.4KouvolaRNTanya Ahlman-Stockmari2.4
Toukokuu
1.5LahtiRNVesa Lehtonen4.4/7.4
2.-3.5WW-19, Shanghai CHKVWilliam Rodriquez, CR30.11/31.1/28.2/1.4
4.5TampereNORDVanessa Moyano Gonzalvez, ES28.2/1.4/7.4
4.5HirvensalmiRNPaula Rekiranta10.4
5.5 TampereKVArnould Thioloy, FR28.2/1.4/7.4
5.5PöytyäRNSanna Kavén10.4
5.5RaaheRNGoran Gladic15.4
11.-12.5HelsinkiKVKalvo Kriisk, EE17.3/7.4/14.4
11.-12.5IisalmiNORDRicky Lochs-Romans, NL11.3/12.4
11.5JämsäRNJaana Hartus15.4/23.4
11.5OulainenRNTuire Okkola18.4
11.5SulkavaRNElena Ruskovaara23.4
11.5PöytyäRNMarja Talvitie15.4/17.4
18.-19.5RaumaKRTiina Illukka26.3/26.4/2.5
18.-19.5MynämäkiKRViveca Lahokoski17.3/14.4/21.4
18.5LestijärviRNVesa Lehtonen15.4/23.4
18.5RautjärviRNPaula Heikkinen-Lehkonen23.4/30.4
18.5TaivalkoskiRNMarja Talvitie23.3/22.4
19.5SeinäjokiRNBertil Lundgren, SE16.4/26.4
19.5SipooRNTuula Savolainen19.4
25.-26.5HaminaNORDJaana Hartus31.3/27.4/2.5
25.5KemiönsaariRNTiina Illukka1.4/29.4
25.5SavonlinnaRNHannele Jokisilta6.5
26.5KauhajokiRNPerttu Ståhlberg30.4/6.5
26.5LemlandRNTiina Illukka26.4
26.5NousiainenRNPaula Rekiranta2.5
26.5KeuruuRNReia Leikola-Walden30.4/10.5
26.5SodankyläRNHans Almgren, SE30.4
30.5VantaaE (SPKL)Tiina Illukka16.4
30.5KangasniemiKRMaret Kärdi, EE31.3/28.4/5.5
Kesäkuu
1.-2.EEW-19, Harju mk,  EEKVAdrian Landarte, UY14.2/25.4/16.5
1.6IittiRNHilkka Salohalla30.4
8.-9.6Riga, LV (LVW-19)KVZeferino Jose Cardoso Silva, PT4.4/30.4/8.5
8.-9.6RovaniemiKVPaula Heikkinen-Lehkonen15.4/6.5/10.5
8.-9.6AlavusKRHeli Siikonen24.4/8.5/13.5
8.6HelsinkiRNSanna Kavén8.5/14.5
8.6HämeenlinnaRNJetta Tshokkinen13.5
8.6ImatraRNJaana Hartus10.5/19.5
9.6HelsinkiEPNMaija Mäkinen8.5/14.5
9.6KuusamoRNMarjatta Pylvänäinen-Suorsa13.5
14.-16.6EW-19, Wels, ATKVZdenka Jilkova, CZ30.11/11.1/15.3
15.-16.6JämsäKRReia Leikola-Walden24.4/15.5/26.5
30.6RaaseporiKRHarto Stocmari30.4/27.5/3.6
Heinäkuu
6.-7.7OrivesiKRTarja Hovila4.6/11.6
6.-7.7TuusulaNORDBjarne Sörensen, NO16.5/3.6/12.6
7.7TuusniemiRNJaana Hartus3.6/10.6
13.7MäntsäläEPNMarja Kosonen31.5/14.6
13.7MikkeliKRPaula Rekiranta15.5/7.6/14.6
13.7OuluNORDMarkku Kipinä16.5/10.6/17.6
14.7OuluKVBojan Matakovic, HR16.5/10.6/17.6
14.7LahtiEPNHelin Tenson19.6
19.7KalajokiRNDiane Stewart-Ritchie, IE20.5/17.6/24.6
20.7TammelaE (kiharat)Nina Parker-Miles, GB24.6
20.-21.7HyvinkääKRKonstadin Shankov, BG17.5/14.6/24.6
20.-21.7Kemi KRJari Partanen, NO19.6
20.-21.7KalajokiKVViveca Lahokoski20.5/17.6/24.6
21.7EspooEPNHilkka Salohalla1.7
27.7KouvolaEPNLotta Vuorinen26.6/2.7
27.-28.7EspooKRJussi Liimatainen26.6/4.7
27.-28.7PoriKVMarja Kosonen23.5/20.6/27.6
28.7SuonenjokiRNPaavo Mattila3.7
Elokuu
3.-4.8KuopioKVPedro Sanches Delerue, PT23.6/8.7
3.8MikkeliRNPerttu Ståhlberg8.7/15.7
3.8PorvooRNHelin Tenson1.7/8.7
3.8VesilahtiRNPia Itkonen10.7
4.8MaalahtiRNElena Ruskovaara2.7/9.7
10.-11.8RaisioKRLeila Kärkäs13.6/8.7/16.7
10.-11.8KotkaKVSatu Ylä-Mononen15.7/22.7/28.7
11.8HausjärviEPNGergana Georgieva, BG19.7
17.8HelsinkiEPNMarja Talvitie15.7
17.8KouvolaKRTuula Pratt15.7/22.7
17.8KauhavaRNTapio Eerola23.7
17.8KuopioRNPekka Teini28.7
17.8RovaniemiRNJouko Leiviskä22.7
17.8KajaaniRNMaija Mäkinen26.7/31.7
18.8HeinolaKRCarina Östman, SE15.7/22.7
25.8HelsinkiEPNRune Fagerström5.8
31.8RiihimäkiNORDRoxana Birk, DK8.7/22.7/30.7
31.8KouvolaRNTarja Löfman25.7/26.7
31.8RuovesiRNArja Koskelo4.8
Syyskuu
1.9RiihimäkiKVInga Siil, EE8.7/22.7/30.7
7.-8.9HelsinkiNORD  
7.9KihniöRNGergana Georgieva, BG22.7/5.8/12.8
7.9SiikajokiRNSanna Kavén12.8
14.9EspooEPN  
14.-15.9PorvooKRRosa Agostini, IT16.7/1.8/6.8
15.9RaumaRNPia Itkonen15.8/19.8
21.9LahtiEPN  
22.9HyvinkääRN  
28.9KotkaEPNPerttu Ståhberg6.9
28. -29.9EckeröKVPer Iversen, NO16.7/27.8/3.9
28.9HämeenlinnaER (SNJ)Rudolf Feyaerts, BE2.9
29.9KotkaEPNVesa Lehtonen6.9
Lokakuu
5.10KajaaniEPN  
20.10KouvolaRN  
26.-27.10SeinäjokiKVJouko Leiviskä26.8/26.9/30.9
27.10LahtiEPNTuula Savolainen15.8/1.10
Marraskuu
2.11Herning, DKKVElena Ruskovaara30.9/7.10
3.11DKW-19, Herning, DKKVErling Kjaer Pedersen, DK30.9/7.10
9.11JyväskyläNORD  
10.11JyväskyläKV  
15.11Lilleström NONORDHannie Warendorf, NL30.9/14.10
16.-17.11NOW-19, Lilleström NOKVLeif Ragnar Hjorth, NO30.9/14.10
23.11YpäjäEPN  
Joulukuu/7.10
6.12TampereRN  
6.12TampereEPN  
7.12HeW-19, HelsinkiNORDKalvo Kriisk, EE10.10/31.10/11.11
7.12HeW-19, HelsinkiEPNReino Korpela10.10/31.10/11.11
8.12V-19, HelsinkiKVRiitta Niemelä10.10/31.10/11.11
8.12V-19, HelsinkiEPNTarja Löfman10.10/31.10/11.11
14.-15.12PMV-19, Stockholm SENORDAnne Livø Buvik, NO1.10/12.11

 

Muiden Pohjoismaiden ja Baltian maiden näyttelykalenterit:
 

Ruotsin Kennelliitto

Svenska Spaniel och Retrieverklubben

Norjan Kennelliitto

Norsk Retrieverklubb

Tanskan Kennelliitto

Dansk Retrierverklub

Eestin Kennelliitto

Latvian Kennelliitto

Liettuan Kennelliitto