Näyttelykalenterit 2019

Kalenteriin on listattu näyttelyt, joihin kiharakarvaisella noutajalla on osallistumisoikeus.
Tiedot on kerätty mm. Koiramme-lehdestä sekä Kennelliiton sivulta.
Ilmoittautumiskaavakkeen näyttelyyn voit ladata Kennelliiton lomakesivulta.


Merkkien selitykset:
KV = kansainvälinen näyttely
KR = kaikkien rotujen näyttely
NORD = NORD-näyttely
RN = ryhmänäyttely
ER = erikoisnäyttely
EPN = epävirallinen pentunäyttely
 

 

Näyttelykalenteri, päivitetty 22.1.2019
Korjaukset: nayttelykalenteri(at)kiharakerho.net

Päivämäärä  Näyttely Tyyppi Kiharatuomari Viim. ilm. päivä
Tammikuu
12.-13.1KajaaniKVKati Heiskanen20.11/12.12/17.12
19.-20.1TurkuKVAxel Komrowski, DE9.11/12.12/14.12
20.1IlomantsiRNMarkku Kipinä27.12/1.1
Helmikuu
3.2HelsinkiEPNMatti Luoso3.1/10.1
24.2NurmesRNIrina Poletaeva23.1
Maaliskuu
2.3JoensuuKVZorica Blomqvist, SE31.1/7.2
2.3KouvolaRNRiitta Liisa Lehtonen11.2
3.3.JoensuuNORDMarjatta Pylvänäinen-Suorsa31.1/7.2
7.-10.3Birmingham, UK (Crufts)KVElaine Robinson, GB7.1/21.1
17.3KorpilahtiRNHeli Siikonen25.2
23.-24.3TurkuKVJessie Borregaard Madsen, DK1.2/21.2/28.2
23.3Jyväskylä

EPN

Jaana Hartus28.2
24.3JyväskyläEPNVirpi Montonen28.2
30.-31.3LahtiKVBörge Espeland, NO31.1/28.2/3.3
Huhtikuu
6.4MäntyharjuRNMaija Lehtonen3.3/13.3
13.4HelsinkiEPNLotta Vuorinen28.3
13.-14.4VaasaKVAnn Carlström, SE11.2/11.3/18.3
14.4HelsinkiEPNEeva Anttinen28.3
14.4KiteeRNJessie Borregaard Madsen, DK10.3/17.3
19.-21.4SEW-19, Sundsvall SEKVLena Hägglund, SE5.3/12.3
20.-21.4ImatraNORDMarko Ljudic, HR18.3/25.3
20.4TervolaRNPaula Rekiranta27.3
27.4HämeenlinnaEPNAnett Finnig10.3/1.4
27.4KiuruvesiEPNLigita Zake, LV31.3
27.4LaitilaRNKirsi Louhi29.3
28.4KouvolaRNTanya Ahlman-Stockmari2.4
Toukokuu
1.5LahtiRNVesa Lehtonen4.4/7.4
2.-3.5WW-19, Shanghai CHKVWilliam Rodriquez, CR30.11/31.1/28.2/1.4
4.5TampereNORDVanessa Moyano Gonzalvez, ES28.2/1.4/7.4
4.5HirvensalmiRNPaula Rekiranta10.4
5.5 TampereKVAlan Goukassov, FR28.2/1.4/7.4
5.5PöytyäRNSanna Kavén10.4
5.5RaaheRNGoran Gladic15.4
11.-12.5HelsinkiKVKalvo Kriisk, EE17.3/7.4/14.4
11.-12.5IisalmiNORDRicky Lochs-Romans, NL11.3/12.4
11.5JämsäRNJaana Hartus15.4/23.4
11.5OulainenRNTuire Okkola18.4
11.5SulkavaRNElena Ruskovaara23.4
11.5PöytyäRNMarja Talvitie15.4/17.4
18.-19.5RaumaKRJames Byrnes, IE26.3/26.4/2.5
18.-19.5MynämäkiKRViveca Lahokoski17.3/14.4/21.4
18.5LestijärviRNVesa Lehtonen15.4/23.4
18.5RautjärviRNPaula Heikkinen-Lehkonen23.4/30.4
18.5TaivalkoskiRNMarja Talvitie23.3/22.4
19.5SeinäjokiRNBertil Lundgren, SE16.4/26.4
19.5SipooRNTuula Savolainen19.4
25.-26.5HaminaNORDJaana Hartus31.3/27.4/2.5
25.5KemiönsaariRNTiina Illukka1.4/29.4
25.5SavonlinnaRNHannele Jokisilta6.5
26.5KauhajokiRNPerttu Stålberg30.4/6.5
26.5LemlandRNTiina Illukka26.4
26.5NousiainenRN  
26.5KeuruuRN  
26.5SodankyläRNHelin Tenson30.4
30.5VantaaE (SPKL)  
30.5KangasniemiKRMaret Kärdi, EE31.3/28.4/5.5
Kesäkuu
1.-2.EEW-19, Harju mk,  EEKV  
1.6IittiRN  
8.-9.6Riga, LV (LVW-19)KV  
8.-9.6RovaniemiKV  
8.-9.6AlavusKRHeli Siikonen24.4/8.5/13.5
8.6HelsinkiRNSanna Kavén8.5/14.5
8.6HämeenlinnaRNJetta Tshokkinen13.5
8.6ImatraRNJaana Hartus10.5/19.5
9.6HelsinkiEPNMaija Mäkinen8.5/14.5
9.6KuusamoRN  
14.-16.6EW-19, Wels, ATKVZdenka Jilkova, CZ30.11/11.1/15.3
15.-16.6JämsäKRReia Leikola-Walden24.4/15.5/26.5
30.6RaaseporiKR  
Heinäkuu
6.-7.7OrivesiKRTarja Hovila4.6/11.6
6.-7.7TuusulaNORDBjarne Sörensen, NO16.5/3.6/12.6
7.7TuusniemiRNJaana Hartus3.6/10.6
13.7MikkeliKR  
13.7OuluNORD  
14.7OuluKV  
20.7TammelaE (kiharat)Nina Parker-Miles24.6
20.-21.7HyvinkääKR  
20.-21.7Kemi KR  
20.-21.7KokkolaKV  
27.-28.7EspooKR  
27.-28.7PoriKV  
28.7SuonenjokiRN  
Elokuu
3.-4.8KuopioKVPedro Sanches Delerue, PT23.6/8.7
3.8MikkeliRN  
3.8PorvooRN  
3.8VesilahtiRN  
4.8MaalahtiRN  
10.-11.8TurkuKR  
10.-11.8KotkaKVSatu Ylä-Mononen15.7/22.7/28.7
17.8KouvolaKR  
17.8KauhavaRN  
17.8KuopioRN  
17.8RovaniemiRN  
17.8KajaaniRN  
18.8HeinolaKR  
31.8RiihimäkiNORD  
31.8LappeenrantaRN  
31.8RuovesiRN  
Syyskuu
1.9RiihimäkiKV  
7.-8.9VantaaNORD  
7.9KihniöRN  
7.9SiikajokiRN  
14.-15.9PorvooKR  
15.9RaumaRN  
22.9HyvinkääRN  
28. -29.9EckeröKV  
Lokakuu
19.10 HämeenlinnaE (SNJ)  
20.10KouvolaRN  
26.-27.10SeinäjokiKV  
Marraskuu
9.11JyväskyläNORD  
10.11JyväskyläKV  
15.11NOW-19, Lilleström NONORD  
Joulukuu
6.12TampereRN  
7.12HeW-18, HelsinkiNORD  
8.12V-18, HelsinkiKV  
14.-15.12PMV-19, Stockholm SENORD  

 

Muiden Pohjoismaiden ja Baltian maiden näyttelykalenterit:
 

Ruotsin Kennelliitto

Svenska Spaniel och Retrieverklubben

Norjan Kennelliitto

Norsk Retrieverklubb

Tanskan Kennelliitto

Dansk Retrierverklub

Eestin Kennelliitto

Latvian Kennelliitto

Liettuan Kennelliitto