Ilmainen webinaari geenien ja terveyden testaamisesta

23.10.2025


Webinaari on tarkoitettu kaikille kiharakarvaisten noutajien ja chesapeakelahdennoutajien omistajille tai roduista kiinnostuneille.

Aika: sunnuntai 14.12.2025 klo 17-19
Paikka: Suomen Noutajakoirajärjestö ry:n Teams-alusta
Ilmoittautuminen: viimeistään 12.12.2025

https://www.snj.fi/rotujarjesto/geenien-ja-terveyden-testaamisesta/

 

SNJ:n jalostusneuvoja, sairaalageneetikko Mirkka Montonen pitää ilmaisen luennon geenitestien sekä hieman muidenkin terveyteen liittyvien testien merkityksestä pääpainona nimenomaan SNJ:n omien rotujen testaus.

 

Luennolla käydään läpi muun muassa:

  • Pohjatietoa lyhyesti perimän muutoksista ja mutaatioista
  • Mitä geenitestit kertovat koirasta ja mitä ne eivät kerro
  • Mitä testejä näille roduille suositellaan, miksi juuri näitä ja missä niitä kannattaa teettää. 
  • Kenen ja missä tilanteessa kannattaa testauttaa koiransa
  • Mitä paneelitutkimusten (esim. MyDogDNA ja Embark) sivulöydöksen kertovat ja miksi niitä ilmenee
  • Monimuotoisuuden testaamisesta ja sen merkityksestä
  • Vastauksia ennakkokysymyksiin

 

Luento pyritään tallentamaan ja tallenne on kuunneltavissa kahden viikon ajan. Linkki jaetaan ilmoittautuneille. Kaikki luentomateriaali tullaan jakamaan rotujen omille www-sivuille.

 

Ilmoittautumisen yhteydessä voit lähettää myös ennakkokysymyksiä.

Luennolla pyritään vastaamaan mahdollisimman moneen askarruttavaan asiaan ja mikäli ajan puitteissa se ei ole mahdollista, tulevat vastaukset omana osionaan luentomateriaaleihin.  Kaikki kysymykset käsitellään luottamuksella, eikä kysyjän henkilöllisyyttä tuoda esiin missään vaiheessa.