Näyttelykalenterit 2023

Kalenteriin on listattu näyttelyt, joihin kiharakarvaisella noutajalla on osallistumisoikeus.
Tiedot on kerätty mm. Koiramme-lehdestä sekä Kennelliiton sivulta. HUOM! Tämä ei ole virallinen näyttelykalenteri, joten virheitä voi olla. Tarkista siis esimerkiksi mahdolliset tuomarimuutokset näyttelyn virallisilta sivuilta, jos niitä ei ole huomattu tälle sivulle päivittää.
Ilmoittautumiskaavakkeen näyttelyyn voit ladata Kennelliiton lomakesivulta.


Merkkien selitykset:
KV = kansainvälinen näyttely
KR = kaikkien rotujen näyttely
NORD = NORD-näyttely
RN = ryhmänäyttely
ER = erikoisnäyttely
EPN = epävirallinen pentunäyttely

Huom! 
Vallitsevassa Korona-tilanteessa näyttelyiden järjestäminen on vielä epävarmaa. Ajantasaiset ja varmat tiedot näyttelyiden toteutumisesta saat Kennelliiton tapahtumakalenterista ja näyttelyiden omilta sivuilta.

 

 

Näyttelykalenteri, päivitetty 5.12.2022
Korjaukset: nayttelykalenteri(at)kiharakerho.net

Päivämäärä  Näyttely Tyyppi Kiharatuomari Viim. ilm. päivä
Tammikuu
7.-8.1KajaaniKVPerttu Ståhlberg2.11/23.11/7.12 max. 1700 koiraa/pvä
14.1IlomantsiKVHarto Stockmari19.12/27.12
Helmikuu
11.2LempääläEPNVirpi Sarparanta10.1 max. 650 koiraa
Maaliskuu
19.3JyväskyläRNMatti Luoso20.2/207.2 max. 650 koiraa
Huhtikuu
1.4KauhajokiRNSatu Ylä-Mononen27.2/10.3/13.3 Max. 560 koiraa
9.4LieksaRNPirjo Aaltonen10.3/16.3
15.-16.4VaasaKVJohnny Andersson, SE15.2/15.3/21.3
22.-23.4LahtiKVMarianne Holm Larnemaa 
22.4KiuruvesiRNMaret Kärdi, EE 
23.4KiuruvesiEPN  
29.4LapuaRNKirsi Nieminen 
29.4TampereNORDAnne Livö Buvik, NO 
30.4TampereKVDomenico Di Matteo, IT 
30.4SiikajokiEPN  
Toukokuu
1.5LahtiEPN  
1.5NivalaRNMarkku Kipinä 
6.5SeinäjokiRNPerttu Ståhlberg12.4/19.4
6.5TuusulaRNDimitrios Antonopoulos, SE 
6.5SulkavaRNReia Leikola-Walden 
7.5RaaheRNKati Heiskanen14.4/17.4
7.5SaloRN  
7.5SipooRNTarja Löfman 
13.5OulainenRNLena Hägglund, SE31.3/16.4/23.4
13.5KruunupyyRN  
13.5SodankyläRNTuire Okkolamax. 550 koiraa
13.-14.5VarkausNORDSvein Helgesen, NO10.4/23.4/1.5
13–14.5HelsinkiKVMatti Luoso15.3/11.4/17.4
14.5OuluRNPekka Teini16.4
18.-21.5Herning, DKEW-23Paul Lawless, IE1.12/1.2/1.4
18.5KarviaRNMaija Mäkinen 
18.5MynämäkiRN  
18.5LuotoRNTarja Löfman20.4/27.4
18.5AkaaRNPia Itkonen 
18.5VantaaER (SPKL)  
18.5MikkeliRN  
20.5RuovesiRN 31.3/21.4/5,5
20.5HelsinkiRNMarja Kosonen 
20.5KajaaniRNJuta Haranen, EE15.3/5.4/20.4
20.-21.5RaumaKR 27.3/20.4/25.4
21.5HelsinkiEPNMarja Kosonen 
21.5KajaaniKRAnett Finnig15.3/5.4/20.4
21.5LemlandRNJan-Erik Ek 
21.5SeinäjokiRN 23.4/30.4
21.5MäntsäläRNVesa Lehtonen 
27.5PuumalaRNHilkka Salohalla 
27.-28.5HaminaKVPaavo Mattila 
28.5KeuruuRNPia Itkonen 
28.5IittiRN  
28.5HelsinkiEPNHarto Stockmari 
Kesäkuu
3.-4.6HarjumaaEEW-23  
4.6EspooRN  
9.6AlavusKR  
10.6SavonlinnaRN  
10.6KuusamoRN  
10.-11.6AlavusKR  
11.6RiikaLVW-23  
11.6PaimioRN  
11.6HämeenlinnaRN 19.5/26.5
11.6LappeenrantaKR  
17.-18.6PöytyäKVTiina Illukka 
17.-18.6RovaniemiKV  
17.-18.6KotkaKVAnneli Pukkila 
24.6JyväskyläKR  
25.6JyväskyläKV  
Heinäkuu
1.7KurikkaRN  
1.-2.7TurkuKVMatti Tuominen 
1.-2.7TuusulaKRVirpi Sarparanta20.4/1.6/8.6
1.-2.7RantasalmiKR  
2.7TuusniemiRNTanya Ahlman-Stockmari 
8.7OuluKV  
8.-9.7SaarijärviKRTarja Löfman2.5/6.6/16.6
9.7OuluNORD  
15.7RuokolahtiRN  
15.7OutokumpuRNHilkka Salohalla 
15.-16.7HyvinkääKR  
15.-16.7TornioNORD  
22.7SuonenjokiRN  
22.7.KalajokiKR  
22.7MikkeliKR  
23.7KalajokiKV  
23.7RautavaaraER (Kiharat)  
23.7Koski TLRNArja Koskelo 
29.-30.7PoriKV  
30.7KajaaniRN  
Elokuu
5.8KuopioKRDimitrios Antonopoulos, SE 
5.8IkaalinenRN  
5.8IiRN  
6.8KuopioKVHilkka Salohalla 
6.8LuumäkiKRElena Oikkonen 
6.8VesilahtiRN  
12.8HalsuaRN  
12.-13.8TurkuKR  
12.-13.8ValkeakoskiKR  
18.8JoensuuKR  
19.8JoensuuKV  
20.8JoensuuKV  
24.-27.8Geneve, CHWW-23Manuela Schär, CH20.3/15.5/19.6/24.7
26.8KouvolaKR  
27.8HeinolaKR  
Syyskuu
2.9RiihimäkiNORD  
3.9RiihimäkiKV  
3.9LahtiRN  
9.9EurajokiRN  
9.9JyväskyläRN  
9.-10.9PorvooKR  
16.9KihniöRN  
16.9LeppävirtaRNMarkku Kipinä 
16.-17.9VantaaKR  
23.9TervolaRN  
23.9HämeenlinnaER (SNJ)  
23.-24.9HyvinkääKR  
30.9.-1.10EckeröKV  
Lokakuu
7.10Kouvola   
7.10Hämeenlinna   
8.10Hämeenlinna   
21.-22.10SeinäjokiKVSanna Kavén 
Marraskuu
25.-26.11Sandefjord - Melsomvik, NONOV-23 16.10
Joulukuu
6.12TampereRN  
9.-10.12TukholmaNORD, SEV-23  
16.12HelsinkiNORD  
17.12HelsinkiKV  

 

Muiden Pohjoismaiden ja Baltian maiden näyttelykalenterit:
 

Ruotsin Kennelliitto

Svenska Spaniel och Retrieverklubben

Norjan Kennelliitto

Norsk Retrieverklubb

Tanskan Kennelliitto

Dansk Retrierverklub

Eestin Kennelliitto

Latvian Kennelliitto

Liettuan Kennelliitto